Odmiany ogrodowe


Zróżnicowanie odmian

   Pomimo istnienia ponad 120 botanicznych gatunków fuksji, w mieszkaniach i ogrodach uprawianych jest z nich zaledwie kilka. Natomiast powszechnie uprawiane odmiany ogrodowe powstały w wyniku hodowlanego krzyżowania różnych gatunków i noszą wspólną nazwę fuksji mieszańcowej (Fuchsia hybrida). W obrębie tego stworzonego ( i wciąż intensywnie wzbogacanego ) przez ogrodników gatunku wyróżnia się kilkanaście tysięcy odmian o różnej wysokości, pokroju, rodzaju kwiatów, kolorze kwiatów i liści, okresie kwitnienia i wymaganiach.

   Kwiaty fuksji mają różne stopnie wypełnienia, wielkość, kształt i kolory. Występują w formie pojedynczej, półpełnej lub pełnej - w zależności od ilości płatków w koronie. Kwiaty bywają drobne, średnie lub wielkie w zależności od długości ( od 5 mm do 18 cm.), i mają różny kształt w zależności od wygięcia działek kielicha.
formy wypełnienia

   Kwiaty mogą być jedno-, dwu- lub trójbarwne, przy czym inne barwy mogą posiadać działki kielicha, płatki korony i słupek z pręcikami. Zdarza się, że płatki korony i/lub kielicha są dwubarwne, albo płynnie przechodząc z koloru w kolor w kierunku od nasady do końca płatków, albo dodatkowy kolor pojawia się w postaci pionowych plam na płatkach.

   Najczęściej występującymi kolorami są wszelkie odcienie czerwieni, różu, fioletu, bieli, rzadziej granat, zielony lub pomarańczowy. Nie udało się jeszcze wśród odmian ogrodowych uzyskać koloru żółtego ( pomimo istnienia tego koloru w gatunku botanicznym ).
Przykłady odmian

   W Polsce można spotkać w sprzedaży może setkę odmian, niestety, prawie nigdy nie nazwanych. Brak było jeszcze do niedawna zakładów lub gospodarstw ogrodniczych, specjalizujących się w hodowli fuksji ( nie mówię tu o produkcji, bo takie już są od wielu lat ). Z istniejących kilkunastu tysięcy odmian ani jedna nie pochodzi z Polski, chociaż mają swoje odmiany nasi sąsiedzi - ogrodnicy czescy, węgierscy i słowaccy, nie wspominając o niemieckich z ich wielkim dorobkiem.

   Zobacz przykłady odmian ogrodowych.Poniżej znajdują się wejścia do stron z przykładami odmian ogrodowych.
Przykładów jest kilkadziesiąt - a wszystkich odmian (podobno) już ponad 30 000.

mieszańce Triphyllaczerwono-białeoberżynaróżowepomarańczowe
czerwono-niebieskieczerwonebiałebiało-niebieskiebiało-czerwoneinne

Zobacz także fotografie moich niektórych fuksji ogrodowych.

Gdzie kupić ?

   Kilka podstawowych (najczęściej nie nazwanych) odmian ogrodowych na pewno dostaniesz w swojej okolicy - w sklepie ogrodniczym lub na bazarze. Jeśli zobaczysz u kogoś ciekawą odmianę, możesz spróbować poprosić o sadzonkę do ukorzenienia. Trudniejsze wydaje się zdobycie odmian z katalogów światowych - ale mam dla Ciebie dobrą wiadomość ! Po wejściu Polski do Unii Europejskiej wszelkie przeszkody zniknęły.
money    Jest w Europie wiele firm prowadzących wysyłkową sprzedaż sadzonek do ukorzenienia (najtańsza metoda) lub ukorzenionych roślin. Możesz sobie, nie ruszając się z domu, przez Internet zamówić dowolną odmianę. Sprzedaż prowadzona jest zwykle na wiosnę, mniej więcej od początku marca do końca kwietnia. W innym terminie jest raczej polecana osobista wizyta w punkcie sprzedaży - mają wtedy raczej niepełną ofertę (ciekawsze, bardziej poszukiwane odmiany są zwykle już wyprzedane), ale można poprzebierać np. w nowościach i posłuchać, co w trawie piszczy na następny sezon - sprawdź wcześniej terminy sprzedaży lub otwarcia firmy.

MAMY W POLSCE PIERWSZĄ PRAWDZIWĄ SZKÓŁKĘ FUKSJI

Pierwsza w Polsce prawdziwa szkółka fuksji !!!
Strzyżowice, 10 km od Pyrzowic, 25 km od Katowic

Szkółka P. Cieszyńskich

Państwo Izabela i Adrian Cieszyńscy w 2010 mieli w szkółce 260,
a w sprzedaży 187 odmian fuksji.
Na rok 2014 przygotowali w katalogu już 400 odmian.
Składanie zamówień rozpoczęło się od 3-go stycznia i już
po kilku dniach niektóre najciekawsze odmiany zostały wyprzedane !
Nie należy zwlekać !
Państwo Cieszyńscy prowadzą sprzedaż na miejscu w swoim sklepie
oraz internetową sprzedaż wysyłkową.
Można ich także spotkać na Allegro.


   Poznałem osobiście Państwa Cieszyńskich jesienią 2009 roku. Opowiadali mi o swoich zamierzeniach, dostawcach, wpadkach i marzeniach. Myślę, że są to właściwi ludzie na właściwym miejscu.
Serdecznie polecam ich firmę.

   We wrześniu 2011 roku razem z Państwem Cieszyńskimi brałem udział w nagraniu odcinka programu "Maja w ogrodzie" (televizja TVN) poświęconemu fuksjom. Program był kręcony w Strzyżowicach, a jego emisja nastąpiła na początku lipca 2012 roku.
Poniżej jest link do porad o fuksjach "Maja w Ogrodzie", będącym fragmentem tego programu:


Porady o fuksjach - Maja w Ogrodzie

   Jeżeli natomiast zdecydujesz się na zakup fuksji w jednej ze szkółek w zachodniej części Europy, to najpierw zapoznaj się z poniższym alertem:

ALERT ZWIĄZANY Z PRZEBARWIACZEM FUKSJOWYM ( łac. Aculops fuchsiae )

W związku z rozprzestrzenianiem się w Europie zawleczonego z Ameryki Północnej
groźnego roztocza - przebarwiacza fuksjowego - zaleca się ostrożność, a nawet
powstrzymanie się od sprowadzania fuksji z zarażonych terenów.
Wg stanu na koniec 2011 roku zarażone tereny to: Bretania we Francji,
wyspy Guernsey i Jersey, okolice Wolfhagen koło Kassel w Niemczech,
(ostatnie raporty mówią o zlikwidowaniu zagrożenia w Niemczech)
a także południowa AngliaPRZEKAŻ TO OSTRZEŻENIE ZNAJOMYM

Bliższe informacje przy opisie tego szkodnika wśród opisów roztoczy w dziale "Szkodniki i choroby".


Poniżej znajdziesz kilka linków do zagranicznych firm (szkółek) specjalizujących się w fuksjach. Przodują w tym kraje Beneluxu, Niemcy i Wielka Brytania.


Marcel i Katrien Michiels, Lier, Belgia
Tutaj w ofercie ponad 3500 odmian fuksji. Czynne cały rok. Właściciel jest znanym ogrodnikiem, twórcą wielu nowych odmian fuksji. Jego córka, Katrien, ma dodatkowo pod swoją opieką równie imponujący zbiór odmian pelargonii.
14 maja 2004 roku odwiedziłem szkółkę w Lier - zobacz, jak wygląda ta "szkółka"

Fuchsiakwekerij Gommer, Dalen, Holandia
W ofercie ok. 3000 odmian fuksji. Niestety nie przyjmują już zamówień na ten rok. Ale katalog wspaniały, warto zobaczyć. A jeszcze bardziej warto odwiedzić gospodarstwo Państwa Henrika Jana i Jolandy Gommer. Większość zamieszczonych tu zdjęć przykładów odmian pochodzi właśnie z ich katalogu.

Kwekerij Van der Velde, Heerde, Holandia
W ofercie ponad 3600 odmian fuksji.

Walton Nurseries, Lymm, Wielka Brytania
W ofercie sprzedaży wysyłkowej kilkaset odmian fuksji.


itd., itd., itd...

Linki do większości szkółek fuksji na świecie znajdziesz pod tym adresem:

Fuchsia Nurseries, w zbiorze linków Gerrit'a van Veen'a


forum

ostatnia aktualizacja: 15 czerwiec 2014
wersja 5.00 - Mariusz J. Głębowski © Warszawa 2000-2014