Gatunki botaniczne fuksji


F. thymifolia

Fuchsia thymifolia

Sekcja Encliandra


Pierwszy opis: Carl Sigismund Kunth,
Nova Genera et Species Plantarum quas in peregrinatione ad plagam aequinoctialem orbis novi collegerunt Bonpland et Humboldt (quarto ed.) 6: 104, t. 535. Paris, 1823.

Występowanie: pospolity krzew w podszyciu lasów sosnowych, dębowych i olchowych od gór Sinaloa i Durango w Meksyku, na południe do Chiapas i do północnej Gwatemali.

Wys. występowania: 1800-3200 m.n.p.m.

Pokrój: ginodiecja, obojniacze i żeńskie kwiaty na różnych roślinach. Wyniosły krzew o wysokości 0,5 - 3 m; młode gałązki wzniesione, energiczne, 25 - 60 cm długie, 1 - 3 mm grube, nieregularne w przekroju, prawie bez włosków do pokrytych krótkimi, białymi lub szarawymi włoskami; starsze gałęzie 15 - 35 mm grube; liście małe, naprzeciwległe eliptyczne do owalnych, całobrzegie, czasami piłkowane; kwiaty bardzo małe, rurka kwiatowa i kielich zielonobiałe do różowego, korona biała do różowego, przechodząca w głęboką purpurę po zapyleniu.

Znaczenie nazwy: nazwa z powodu podobieństwa liści do liści roślin z rodzaju Macierzanka (Thymus L.) - gatunkiem typowym jest Thymus vulgaris L. czyli macierzanka tymianek.

Synonimy:
Brebissonia thymifolia (Kunth) Spach (1835)
Lyciopsis thymifolia (Kunth) Spach (1835)
Fuchsia alternans Moç. & Sessé ex DC. (1828); wg Munz (1943)
Fuchsia ovata Moç. & Sessé ex DC. (1828); wg Munz (1943)
Fuchsia colimae Munz (1943)
Fuchsia pringlei B.L. Rob. & Seaton (1893)

Na gatunek składają się dwa podgatunki:

F. thymifolia ssp. minimiflora (Hemsl.) Breedlove
F. thymifolia ssp. thymifolia


Strona gatunki Powrót do poprzedniej strony