Gatunki botaniczne fuksji


F. procumbens
Foto: ze stron Penvale House, UK

F. procumbens
Foto: ze stron Penvale House, UK

Fuchsia procumbens

Sekcja Procumbentes


Pierwszy opis: Richard Cunningham & Allan Cunningham, opublikowany w Annals of Natural History 3: 31., London 1839

Występowanie: rzadka roślina w małych populacjach wzdłuż wybrzeży północnego końca Wyspy Północnej (North Island) w Nowej Zelandii. Często związana z Metrosideros excelsa (żelazownik wyniosły) z przybrzeżnych lasów albo rosnąca między Phormium tenax (tęgosz mocny, len nowozelandzki) albo Cyperus ustulatus (gatunek cibory). Od North Cape do Maunganui Bluff na zachodnim wybrzeżu i do północnej części Coromandel Peninsula na wschodnim wybrzeżu.

Wys. występowania: od poziomu morza do 150 m.n.p.m.

Wielkość rośliny: płożąca

Pokrój: gęsto rozgałęziający się, płożący podkrzew, ze smukłymi, płożącymi po ziemi głównymi łodygami o grubości 1-2(-8) mm i długości do 2 m, często zakorzeniającymi się w ziemi i ze złuszczoną korą gdy stare; młode pędy bardzo smukłe i bez włosków, wznoszące się przy końcach, czasami pnący na pniach drzew albo wewnątrz gęstych krzaków.


Liście: skrętoległe, płaskie, mocne, prawie okrągłe do szerokojajowatych, 5-28 mm długości, 3-27 mm szerokości, wierzchołek tępy do zaokrąglonego, w podstawie prawie sercowaty do ściętego, bladozielony do purpurowiejącego na obu powierzchniach, nieznacznie bardziej blady na spodzie; brzeg liścia falisty do piłkowanego z wybitnymi zębami gruczołowymi, szczecinka wzdłuż nerwów, drugorzędowych żył (3)4 albo 5(6) po każdej stronie, niższy porządek żyłkowania niepozorny. Ogonek smukły, ze szczecinką, dłuższy niż blaszka liścia, 5-50 mm długości. Przylistki drobne, wąskolancetowate, 0,3-0,9 mm długości, ok. 0,2 mm szerokości w podstawie, bardzo krótkotrwałe.

Kwiaty: częściowo dwupienne, kwiaty z kątów liści i wzniesione na szypułkach o wysokości 3-10 mm. Kwiaty męskie i obupłciowe: zalążnia cylindryczna, 3-6 mm długości, 2-2,8 mm grubości, zielona z białawym nalotem, 4 - komorowa, każda komora z 15-55 zalążkami, rurka kwiatowa cylindryczna, 7-11 mm długości, 5,2-7,5 mm szerokości na końcu, jasnozielona w pąku, bladopomarańczowo - żółta w okres pełni kwitnienia, w niektórych przypadkach zmienia się ciemniejąc z wiekiem. nektarnik 2-4 mm wysokości, błyszczący żółto - pomarańczowy, lancetowate działki kielicha, ostro zakończone, 7-9 - mm długie, 2,7-3,8 mm szerokie w podstawie, zupełnie zawinięte w okresie przekwitania, jasno- do ciemnopurpurowych na odsłoniętych powierzchniach, zielone na zakrytych zewnętrznych powierzchniach, płatki korony nieobecne, nitki pręcików równe lub prawie równe, 3,5-5 mm i 3,2-4,5 mm długości, różowe do czerwonego albo żółtego blisko podstawy, pylniki wydłużone, przymocowane tyłem do nitki pręcika, 1,5-2,4 mm długości, 1-1,5 mm szerokości, purpurowe do purpurowofioletowych, szyjka wewnątrz rurki albo wystająca poza rurkę, 6-9(-14) mm długości, bladoróżowy, znamię z główką, 0,4-1 mm grubości, żółto-zielone albo bladobrązowe, albo szyjka bez główki i znamię niefunkcjonalne.


F. procumbens - rodzaje kwiatów, od lewej: kwiat żeński, kwiat męski, kwiat obupłciowy

Kwiaty słupkowe (żeńskie) podobne do męskich z następujacymi różnicami: zalążnia 5-8 mm długości, rurka kwiatowy 5,5-9 mm długości, 3,8-5,4 mm szerokości na końcu. Działki kielicha 4,1-6,4 mm długości, 2,2-2,8 mm szerokości w podstawie, nitki pręcików 1,6-2,7 mm i 1,6-2,4 mm długości, czerwono-purpurowe, pylniki sterylne, 0,85-1,05 mm długości, 0,4-0,7 mm szerokości, różowe, szyjka wystająca, 7-15 mm długości, główka znamienia 4 - kątna, 1,1-2,2 mm długości, 1,8-2,5 mm szerokości, żółtozielona, w każdej komorze zalążni 50-230 zalążków.

F. procumbens
F. procumbens - zbliżenie charaktrystycznego niebieskiego pyłku
foto: James Gaither

Owoce: jagoda podłużnie-jajowata do okrągło-jajowatej albo prawie kulista, nieco 4 - kątna, 10-25 mm długości, 8-16 mm szerokości, jasnoczerwona do fuksyny, gdy dojrzała jasnopurpurowa, z woskowym nalotem, szypułka owocu 5-23 mm długości; ściany zalążni twarde, nie stają się soczyste w dojrzałości, komory wydrążone.

F. procumbens - jagody   
F. procumbens - jagody - widok i przekrój

Nasiona: brązowawe, wydłużone do (okrągło -) jajowatych, 1,7-2,8 mm długości, 1,3-1,6 mm grubości, nieco pomarszczone, zwykle od 20 do 80 w owocu.

Chromosomy: n = 11.

Uwagi: kwitnie od października do marca. Bardzo charakterystyczny i piękny niebieski kolor pyłku.

Znaczenie nazwy: procumbens=płożący

Synononimy: Fuchsia kirkii Hook. f.



F. procumbens na rycinie z 1874 roku
Curtis's Botanical Magazine vol. 100: t. 6139, 1874

Gatunek ten jest rzadki w naturze, ale częsty w uprawie. Jest rośliną dość łatwą, w regionach o łagodnym klimacie zimotrwałą i właściwie wszędzie egzotyczną. Dlatego od początku budziła zainteresowanie ogrodników.


F. procumbens rosnąca bez problemów w zwykłej doniczce w Warszawie.

W ciągu dziesiątków lat uprawy wykształcono formy ogrodowe, jak np. F. procumbens "Variegata" - z biało obrzeżonymi liśćmi. Inne nazwy handlowe takiej fuksji to: F. procumbens "Argentea" lub F. procumbens "Wirral".


F. procumbens "Variegata"


Ponieważ F. procumbens jest jedyną fuksją w której kwiatach występuje kolor żółty, od wielu, wielu lat trwają próby wyhodowania z jej udziałem odmiany fuksji z żółtymi kwiatami. I od wielu, wielu lat się to nie udaje. Stało się to niedościgłym (jak dotąd) marzeniem wszystkich osób zajmujących się krzyżowaniem fuksji.


Strona gatunki Powrót do poprzedniej strony