Gatunki botaniczne fuksji


F. nana
Foto: ze stron Fuchsia Research International

Fuchsia nana

Sekcja Hemsleyella


Pierwszy opis: Paul E. Berry
opublikowany w: Annals of the Missouri Botanical Garden 72: 243. 1985.

Występowanie : Boliwia
Endemiczna w górnych partiach lasu mglistego w departamencie Cochabamba w Boliwii.

Wys. występowania : (2,000-)3000 - 3700 m.n.p.m.

Pokrój: wznoszący się do pełzającego półkrzew o wys. 30-100 cm, w skałach, albo epifityczny w drzewach, z rozłogowymi łodygami o długości 20-80 cm i licznymi elipsoidalnymi bulwami, o miedzianym kolorze i bocznymi w stosunku do łodyg. Młode łodygi gładkie do luźno włochatego, o przekroju cylindrycznym, 1,5-3 mm grubości, w kolorze czerwonawym do miedzianego; starsze łodygi 2,5-4 mm grubości, ze swobodnie złuszczającą się korą.


Liście: skrętoległe, zwykle nieobecne podczas kwitnięcia, płaskie, (wąsko) lancetowato-jajowate, 20-35 mm długie, 10-20 mm szerokie, wierzchołek ostry, przy podstawie zaokrąglone, w górnej powierzchni gładkie, na spodniej zwykle włochate wzdłuż nerwów i czasami zabarwiające się purpurowo; brzeg liścia z rzadkim ząbkowaniem, drugorzędowe żyły 4-5 po obu stronach żyły głównej. Ogonki o długości 7-11 mm. Przylistki nitkowate, o długości 1,5-2 mm, odpadające.

F. nana
Kwiaty: Kwiatów mało, wyrastające z kątów liści blisko wierzchołków młodych pędów, szypułki smukłe, gładkie, o długości 10-14(-19) mm, zalążnia słupka cylindryczna do elipsoidalnej, o długości 7-7,5 mm i szerokości 2-3(-4) mm, błyszcząca wiśniowo-czerwona, gładka do włochatego, rurki kwiatowego lejkowate, o długości 21-29(-31) mm i ok. 3 mm szerokości, mniej więcej bulwiaste u nasady, ograniczone ponad podstawą do ok. 2 mm szerokości, dalej rozszerzające się do 7-8 mm szerości przy końcu, gładkie do rzadko owłosionych na zewnątrz, wewnętrzny owłosione w dolnej części do ? wysokości, lancetowato-jajowate działki kielicha, o długości 12-14(-16) mm i szerokości 5-7(-8) mm, wierzchołek ostry do tępego, zrośnięte do wysokości 2-3 mm od podstawyj, rozłożone w fazie pełnego kwitnięcia. Rurka kwiatu i działki kielicha jasno-czerwono-różowe, z ciemnym purpurowym pierścionkiem zwykle obecnym dookoła końca rurki. Nektarnik o wysokości 2-3 mm; nitki pręcików czerwone, nitki pręcików nadległych działkom kielicha mają długość 8-10 mm, pozostałe 6-8 mm długości, pylniki elipsoidalne, kremowe, o długości 2-2,5 mm i szerokości 1-2 mm, szyjka czerwono-różowa, z gęstym meszkiem skierowanym w dół w dolnej połowie, znamię zielone, kuliste, o długości i szerokości ok. 1,5 mm, wystający 5-10 mm poza pylniki.


Owoce: młode jagody elipsoidalne, o długości 11 mm i szerokości 6 mm.

Uwagi: kwitnie głównie w porze suchej, od (kwiecień do) lipiec do listopada.

Znaczenie nazwy: nazwa przyjęta od wielkości rośliny, nanus = karłowaty, czyli w wolnym tłumaczeniu F.nana = F. karłowata


Fuchsia nana - rysunek kwiatów i bulwy korzeniowej.
Rysunek z Annals of the Missouri Botanical Garden 72: 243. 1985.


Fuchsia nana
fotografia ze stron http://krejo.nl/Botanisch/

F. nana jest łatwo rozpoznawalna z powodu małej wielkości i błyszczących czerwono - różowych kwiatów z rurkami o długości tylko 2-3 cm. Jest to wysoce sezonowy i prawie wyłącznie epifityczny gatunek, kwitnący jako bezlistny i wytwarzający wiele małych bulw.
Dotychczas odnaleziono mniej niż 10 naturalnych stanowisk tej fuksji - co potwierdza jej endemiczność i niezwykłą rzadkość występowania.



Strona gatunki Powrót do poprzedniej strony