Gatunki botaniczne fuksji


F. insignis
Foto: ze stron Fuchsia Research International

Fuchsia insignis

Sekcja Hemsleyella


Pierwszy opis: William B. Hemsley
opublikowany w: Journal of Botany, British and Foreign 14: 69. Londyn 1876.

Występowanie: południowy Ekwador; rzadki epifit w lasach mglistych albo krzew na stokach gór w prowincjach Bolivar, Chimborazo i Cafiar.

Wys. występowania: 2000 - 3240 m.n.p.m.


Pokrój: pnące albo epifityczne winorośle albo krzew, wspinający się wysoko w drzewach, albo naziemny krzew ok. 1 m wysokości. Młode gałązki równe, purpurowy, włochate, 2-5 mm grubości, z wybitnymi, skrętoległymi śladami po odpadniętych liściach; starsze łodygi obficie złuszczające się w paski i wypuszczające rozłogi.

Liście: skrętoległe, nieobecne podczas kwitnięcia rośliny, płaskie, jajowate do szeroko eliptyczno - jajowatych, 45-90 mm długości, 30-40 mm szerokości, wierzchołek ostro zakończony, w podstawie zaokrąglony, zielony i prawie bez włosków na wierzchniej stronie, bladozielony do purpurowego i pokryty miękkimi, kudłatymi, niesplątanymi włoskami na spodzie, zwłaszcza wzdłuż żył; brzeg liścia prawie całobrzegi do rzadkoząbkowanego, 6-7 drugorzędowych po obu stronach żyły środkowej. Ogonek liściowy 1-1,5 mm grubości, 9-18 mm długości.

Kwiaty: kwiatów mało do licznych, skupione w szczytach nowych pędów, szypułki włochate, 10-23 mm długości, zalążnia wąskocylindryczna, włochatej, 8-10 mm długości, 2-3 mm szerokości, rurka kwiatowa lejkowata, (38-)40-54(-62) mm długości, 4-6 mm szerokości, bulwiasta w podstawie, ograniczona do 2-2,5 mm w dolnej 1/3, następnie stopniowo poszerzająca się do 7-11 mm szerokości na końcu, włochata na zewnątrz i wewnątrz w dolnej 1/3 wysokości, działki kielicha podłużnie - lancetowate, 24-37 mm długości, 7-12 mm szerokości, zwykle najszersze w połowie, wierzchołku ostro zakończony do tępego, zrośnięte 3-4 mm od podstawy, silnie wygięte do tyłu w okres pełni kwitnienia. Rurka i działki kielicha jasnoszkarłatne albo pomarańczowo - czerwone. Nektarnik 4-6 mm wysokości, nitki pręcików zielone, pręciki nadległe płatkom korony 25-35 mm długości, pozostałe 30-40 długości, pylniki wydłużone, 4-5 mm długości, 2-2,5 mm szerokości, szyjka gęsto pokryta skierowanymi w dół miękkimi, kudłatymi, niesplątanymi włoskami w dolnej 1/3 wysokości, wystajaca 10-15 mm poza pylniki, znamienie kuliste, ok. 2 mm długości i szerokości.

Owoce: niedojrzałej jagody wąskocylindryczn, brodawkowate, 18-20 mm długości, 5-7 mm szerokości.

Uwagi: kwitnie w suchym sezonie, gdy nie ma liści, głównie od lipca do października. Działki kielicha bardzo mocno zwinięte.

Synonimy: Fuchsia apetala Ruiz & Pav.

Znaczenie nazwy: insignis = nadzwyczajna, niezwykła, wyjątkowa.


Fuchsia insignis A.- bulwy, B.- kwiatostan, C.- liść, D.- kwiat w przekroju pionowym, E.- pylniki, F.- nektarnik
Rysunek z http://krejo.nl/Botanisch/


Fuchsia insignis
Fotografia z http://krejo.nl/Botanisch/

Fuchsia insignis to jedna z najrzadszych i jednocześnie najpiękniejszych fuksji. Znana jedynie z kilku stanowisk.
Poniżej jako rodzaj ilustracji przytaczam słowa z raportu jednego z uczestników wyprawy eksploracyjnej do Ekwadoru z 1993 roku:
"...To, co zobaczyłem było warte całego tego zachodu i wszystkiego, co dotąd zrobiliśmy; nie mogłem opanować mojego podniecenia. To co wystawało ponad trawy było jednym jedynym pojedyńczym kwiatem - głównym powodem naszej wyprawy do Ekwadoru - Fuchsia insignis w całej swojej glorii. Ludzie musieli chyba usłyszeć mój okrzyk radości w całych Andach. Ten rzadki gatunek był dotąd tylko trzy razy znaleziony od czasu swojego odkrycia ( w 1859 roku )....."


Strona gatunki Powrót do poprzedniej strony