Gatunki botaniczne fuksji


F. garleppiana
Nie posiadam fotografii F.huanucoensis.
Ilustracja na podstawie karty zielnika.

Fuchsia huanucoensis

Sekcja Hemsleyella


Pierwszy opis : Paul E. Berry
opublikowany w: Annals of the Missouri Botanical Garden 72: 235. 1985.

Występowanie : centralne Peru, w lasach mglistych regionów Huánuco i Pasco.

Wys. występowania : 2750 - 2950 m.n.p.m.


Pokrój : niski (znane o wys. ok. 40 cm), pnący krzew z naprzeciwległymi gałązkami. Młode gałązki cylindryczne i lekko stożkowate na końcach, 1-3 mm grubości, purpurowe, białoowłosione; starsze gałęzie owłosione, z błyszczącą purpurową korą dzielącą się wzdłuż.

Liście: obecne w okresie pełni kwitnienia, naprzeciwległe, płaskie, mocne, wąsko-jajowato-eliptyczne, 40-80 mm długości, 18-30 mm szerokości, prawie szpiczaste, w podstawie ostro zakończone do zaokrąglonego, ciemnozielone i prawie bez włosków z wierzchu, pod spodem blade z włoskami na żyle środkowej i na brzegu, brzeg liścia prawie całobrzegi, drugorzędowe żyły w ilości 6-10 po obu stronach żyły środkowej. Ogonek sztywny, prosty, z przylegającymi włoskami, purpurowy, 6-10 mm długości. Przylistki lancetowato-trójkątne, 1-1,5 mm długości, zrzucane.

Kwiaty: kwiatów mało, wyrastające z kątów liści, blisko wierzchołków gałęzi, szypułki smukłe, opadających, rzadko owłosione, 24-35 mm długości, zalążnia wydłużona, 6-7 mm długości, ok. 3 mm szerokości, rurka kwiatowa wąskolejkowata, 31-34 mm długości, ok. 3,5 mm szerokości w podstawie, następnie stopniowo poszerzająca się do ok. 7 mm szerokości na końcu, na zewnątrz prawie bez włosków, z włoskami wewnątrz w dolnej części do ? wysokości, działki kielicha wąskolancetowate, wierzchołek wąski ostro zakończony do szpiczastego, 22-23 mm długości, 4-5 mm szerokości, zrośnięte na wysokość 2-3 mm w podstawie, w szczycie silnie rozpościerające się albo wygięte do tyłu w okresie pełni kwitnienia. Rurka i działki kielicha magenta (fuksja) albo jasnoczerwonawo-różowy. Nektarnik ok. 3 mm wysokości, nitki pręcików czerwonawe, pręciki nadległe płatkom korony 9-14 mm długości, pozostałe 13-20 mm długości, pylniki wąskowydłużone, 3-4 mm długości, ok. 2 mm szerokości, szyjka czerwonawa, włochata na większości długości, znamię prawie maczugopodobne, lekkoczterodzielne w wierzchołku, ok. 2 mm długości, ok. 1,5 mm szerokości.

Owoce: jagody nie widziano.

Uwagi: egzemplarze znajdowanio od października do listopada i wtedy były w okresie kwitnięcia.

Znaczenie nazwy: huanucoensis - z regionu Huanuco w Peru (fuksja huanucoańska)

Kategoria zagrożenia gatunku: CR, B1ab(iii) - Critically Endangered - Global (IUCN v.3.1)
(krytycznie zagrożony)


Strona gatunki Powrót do poprzedniej strony