Fuchsia fulgens
|
Fuchsia fulgens
Sekcja Ellobium
Pierwszy opis: De Candolle
opublikowany w: Prodromus Systematis Naturalis, III:39, Argentorati and London 1828
Występowanie: zachodni Meksyk,
głównie jako epifit, w dębach albo na skałach, szczególnie w wilgotnych miejscach, na brzegach strumieni lub wodospadów wzdłuż Trans-meksykańskiego Pasa Wulkanicznego od Jalisco do stanu Meksyk i w Sierra Madre Occidental w stanie Guerrero.
Wys. występowania: 1450 - 2300 m.n.p.m.
Pokrój: krzew o wysokości od 0,5 do 3 m., półzdrewniały, z grubymi podziemnymi bulwiastymi kłączami, często epifityczny w drzewach lub na skałach. Gałązki o długości 4-25 cm i grubości od 1 do 5 cm, dość soczyste, w przekroju czterokanciaste, prawie gładkie do szczeciniastych, w kolorze czerwonawym. Starsze gałęzie ze złuszczającą się korą, o grubości 1-6 cm.
Liście: naprzeciwległe, płaskie, miękkie, jajowate do sercowatych, zaokrąglone do sercowatych u podstawy, ostre w wierzchołku, o długości (5-)9-15 cm i szerokości (3-)5-12 cm, blado zielony na górnej powierzchni, jaśniejszy i czerwono zabarwiony pod spodem;
|
młode liście pokryte meszkiem lub nawet gęstymi, splątanymi włoskami; starsze pokryte krótkimi kosmykami, 8-10 drugorzędnych żyłek po obu stronach żyłki środkowej, brzeg blaszki od drobnoząbkowanego do drobnopiłkowanego z czerwonymi ząbkami gruczołowymi; ogonek liściowy mocny, szczeciniasty, o długości 3-8 cm; przylistki lancetowato-deltoidalnego kształtu , 1,2-2 mm długie i ok. 0,2-0,5 mm szerokie, odpadające z czasem.
Kwiaty: od kilku do licznych na końcu opadającego grona, oś kwiatostanu o długości 3-20 cm, podsadki odgięte, jajowate do eliptycznych, o długości 0.5-2.5 cm, szypułki drobne, szczeciniaste, o długości 10-20 mm. Zalążnia słupka cylindryczna, o długości 12-15 mm i grubości 3-4,5 mm, szczeciniasta. Rurka kwiatowa wąska, lejkowata, 50-65 mm długa, 2-4 mm szeroka u podstawy, następnie stopniowo poszerzająca się powyżej, aż do 7-10 mm szerokości przy krawędzi, na zewnątrz i wewnątrz rzadko szczeciniasta. Działki kielicha lancetowate, lekko szpiczaste, o długości 12-17 mm i szerokości 4-6 mm, w pełnym kwitnieniu prawie proste do rozłożonych. Rurka różowa do spłowiałej czerwieni, jaskrawa, działki kielicha bladoczerwone do żółto-zielonych w wierzchołku. Płatki korony jasno czerwone, eliptyczne do jajowatych, 6-9 mm długie, 4-6 mm szerokie, zaokrąglone u podstawy, ostre w szczycie, proste. Nektarnik gładki, żółto-zielony. Nitki pręcika o długości 5-10 mm, główka pręcika biała o długości 2,5-3 mm i szerokości 1-2 mm, szyjka słupka smukła, różowa o długości 60-82 mm, w dolnej części pokryta delikatnymi, krótkimi włoskami, znamię zielone, stożkowate, o długości 2-3 mm i ok. 1,5 mm grubości.
Kwitnie w porze deszczowej, od czerwca do września.
Owoce: wydłużone jagody, o długości 20-30 mm i grubości 8-15 mm, gładkie do lekko szczeciniastych, w kolorze ciemnopurpurowym.
Nasiona: nasiona 1-1,5 mm długości i ok. 1,0 mm grubości, jajowate do lekko trójkątnych
w zarysie.
Chromosomy: liczba chromosomów w gametach n = 11.
Nazwa: nawiązuje do do tego, że jej długie, jasne kwiaty są jaskrawe. Łacińskie 'fulgens' znaczy dosłownie: błyskać, jasno świecić, lśnić.
Synonimy: Ellobium fulgens (DC.) Lilja (1841); F. fulgens pumila Carriere (1881);
F. racemosa Sesse & Mociño (1888); Spachia fulgens (DC.) Lilja (1840)
Fuchsia fulgens
Fotografia ze strony: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fuchsia_fulgens2573554714b.jpg,
autor: Claire H. from New York City, USA; licencja Creative Commons
Kwitnąca Fuchsia fulgens sfotografowana w środowisku naturalnym w Meksyku na początku czerwca foto: Dennis Szeszko, Meksyk, ze strony: http://www.pacificbulbsociety.org
F. fulgens jest popularna od prawie 200 lat wśród ogrodników i hodowców. Jest łatwo dostępna i dość łatwa w uprawie. Służyła do krzyżówek od samego początku ich praktykowania. Już w kilka lat po jej odkryciu była przedstawiana na łamach ówczesnych wydawnictw botanicznych. Jest coś urzekającego w dawnych, jakże pracochłonnych rycinach.
Fuchsia fulgens na rycinie z roku 1838, Bot. Reg. XXIV, 1 (1838)
W literaturze lub wśród hodowców spotyka się pewne odmiany tego gatunku, posiadające własne nazwy. Należą do nich m.in:
F. fulgens var. fulgens
F. fulgens var. gesneriana
F. fulgens var. goselli
F. fulgens var. jalisco
F. fulgens var. michoacan - c.czerwone płatki kwiatów
F. fulgens var. miniata - b.cienka nasada tuby
F. fulgens var. pumila
F. fulgens var. rubra grandiflora - trochę dłuższe kwiaty
F. fulgens var. speciosa
F. fulgens "Lorenz"
F. fulgens "Variegata" - liście z białymi brzegami
Botanicy jednak zaliczają je wszystkie do jednego gatunku pod wspólną nazwą F.fulgens.
|
Poniżej znajdują się fotografie niektórych w/w odmian tego gatunku:
Fuchsia fulgens var. fulgens
Fuchsia fulgens var. gesneriana
Fuchsia fulgens var. goselli
Fuchsia fulgens var. jalisco
Fuchsia fulgens var. michoacan
Fuchsia fulgens var. miniata
Fuchsia fulgens var. rubra grandiflora
Fuchsia fulgens var. speciosa
Fuchsia fulgens "Variegata"
Zobacz uprawę F. fulgens na przykładzie Matsue Vogel Park z Japonii wejdź!
|
|