Gatunki fuksji - środowisko naturalne


Środowisko naturalne fuksji botanicznych na przykładzie Peru

   Przykłady krajobrazów Andów peruwiańskich, w których występuje wiele gatunków dziko rosnących fuksji.

Andy peruwiańskie   Andy peruwiańskie
Andy peruwiańskie   Andy peruwiańskie
Fotografie ze stron Fuchsia Research International


Bosque Cachil

Bosque Cachil

   Mały obszar o średnim wyniesieniu, wilgotny las między Cascas i Contumazá (Departament Cajamarca [7°24'S; 78°47'W]). Wstępna inwentaryzacja flory tego obszaru zawiera 84 rodziny, 170 rodzajów i 228 gatunków. Ten fragment lasu na wschodnich stokach Andów, liczący mniej niż 100 ha, zawiera unikalne zgromadzenie gatunków z kilkoma endemicznymi, nowymi dla nauki. To tu odkryto w 1987 r. nieznany wcześniej gatunek fuksji (F. pachyrrhiza), tworzący własną sekcję. Występuje tu jeszcze inny gatunek fuksji - F. ayavacensis.
Cutervo

Park Narodowy Cutervo

   Lasy w pobliżu Cutervo (Departament Cajamarca) dawno były znane z dużego bogactwa flory i fauny. Rozciągają się one poprzez obszar zwany Cordillera de Tarros (2200-3500 m) między wsiami La Capilla, San Andres de Cutervo i La Flor do Cutervo (w przybliżeniu 6°00"-6°20'W i 78°40"-78°53'W). W 1961 na obszarze ok. 2,500 ha został tu założony pierwszy park narodowy w Peru. Już w następnej dekadzie padły propozycje powiększenia chronionego obszaru do 24,000 ha, aby nigdy więcej nie był zagrożony wycinką pod pastwiska.
   Park Cutervo to głównie wilgotne i bardzo wilgotne niskie lasy górskie. Chmury okrywają swoim płaszczem te lasy prawie codziennie przez okrąły rok,a średni opad to od 800 mm do prawie 2,000 mm rocznie. Z gatunków botanicznych fuksji znajdziemy tu F. andrei i F. rivularis.
Bosque Monteseco

Bosque Monteseco

   Mały obszar o średnim wyniesieniu, wilgotny las w sąsiedztwie wsi Monteseco (Prowincja Santa Cruz, Departament Cajamarca [6°52'S, 79°05'W]). Wstępna inwentaryzacja flory tego obszaru zawiera 88 rodzin, 200 rodzajów i 326 gatunków. Ten fragment lasu, liczący mniej niż 2500 ha, zawiera unikalne gatunki nie znalezione dotychczas nigdzie indziej wzdłuż zachodnich stoków Andów - na północ lub południe. Las jest wysoce zagrożony miejscowym rozwojem rolnictwa i istnieje obawa, że niektóre endemiczne rośliny i zwierzęta tu występujące mogą bezpowrotnie wyginąć. Z gatunków botanicznych fuksji znajdziemy tu F. andrei i F. ayavacensis.

Środowisko naturalne fuksji botanicznych na przykładzie Nowej Zelandii

   Przykład krajobrazu wyspy North Island w Nowej Zelandii, na której występuje dziko rosnąca F. procumbens.

Wyspa North Island
Fotografia: Paul E.Berry

Strona główna Strona gatunki