Stowarzyszenia miłośników fuksji na świecie
Na całym świecie istnieją setki stowarzyszeń ludzi, dla których fuksje są interesującym hobby. Najstarszym stowarzyszeniem jest założone w Kaliforni w 1929 roku American Fuchsia Society.
Dzisiaj Stany Zjednoczone są wielkim ośrodkiem badań naukowych nad botanicznymi gatunkami fuksji oraz hodowli nowych odmian fuksji ogrodowych. Jednak ta działalność ma nieco bardziej komercyjny i zinstytucjonalizowany charakter niż w Europie. Istnieje stosunkowo niewiele stowarzyszeń regionalnych, za to największe "sławy" świata fuksji znajdziemy w amerykańskich placówkach naukowych i uczelniach.
W 1938 roku założono w Wielkiej Brytanii pierwsze europejskie stowarzyszenie - British Fuchsia Society. I właśnie w tym kraju idea takiego stowarzyszenia odniosła niebywały sukces. Dzisiaj istnieją tam setki stowarzyszeń lokalnych - w miastach, osadach, dzielnicach miast. Są pogrupowane hierarchicznie - małe są członkami większych, te z kolei jeszcze większych, aż całe BFS jest członkiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Ogrodniczego.
Stowarzyszenia (kluby) są tradycyjnie wpisane w kulturę brytyjską. Sprzyja także uprawianiu tego hobby klimat - znacznie łagodniejszy niż w Polsce.
Australia i Nowa Zelandia, kraje należące do kultury anglosaskiej, reprezentują ten sam model stowarzyszeń. I dodatkowy atut - Nowa Zelandia jest naturalną ojczyzną kilku botanicznych gatunków fuksji.
Europa może pochwalić się wieloma stowarzyszeniami narodowymi i dużą popularnością tego hobby. Na fali jednoczenia się Europy powstało nawet europejskie stowarzyszenie stowarzyszeń narodowych - EuroFuchsia.
Obok wymienionej wyżej Wielkiej Brytanii bardzo liczne są skupiska hobbystów w krajach Beneluxu, Niemczech, Austrii i Skandynawii. Także Francja i Włochy mają swoje stowarzyszenia. Natomiast brak takowych w Hiszpanii i Portugalii oraz na Bałkanach i południu Europy. Wiąże się to prawdopodobnie z klimatem - jest tam po prostu latem dla fuksji za gorąco.
Nie są mi znane stowarzyszenia w ojczyźnie większości botanicznych gatunków fuksji - Ameryce Środkowej i Południowej. Isnieje kilka małych stowarzyszeń w krajach Afryki i Azji, w tym szybko rosnący ruch w Japonii.
Co po przemianach historycznych w naszej części Europy przyniesie czas - zobaczymy. Pierwszą jaskółką niech będzie nasze Polskie Stowarzyszenie Miłośników Fuksji.